Under 16 Men's Development Tournament - Wales Wins Title
General
1 April 2014

Under 16 Men's Development Tournament - Wales Wins Title

Wales beat hosts Northern Ireland 2-0 to take the tournament in Belfast.

Wales beat hosts Northern Ireland 2-0 this morning (Friday) in Belfast to win the UEFA-sponsored Under 16 development tournament.

Both goals came from WBA's Tyler Roberts. The first on 22 minutes, the second on 65 minutes.

All three matches were won by Wales - with some good performances throughout the squad. The matches will have given manager Geraint Williams plenty of cheer ahead of next season's Under 17 UEFA qualifiers.

Next-up are two Under 19 friendly matches with Montenegro in Newport later this month, ahead of their UEFA Elite Round qualifiers in Portugal in May / June.

----------------------------------

Wales plays host Northern Ireland this morning in the final game of the development tournament.

Both sides have won their opening two games.

The match kicks off at 11am.

The team is:

1.Kelland Absalom (Cardiff City)
2.Cameron Coxe (Cardiff City)
3.Rhys Abbruzzese (Cardiff City)
4.Rhyle Ovenden (Unattached)
5.Jack Challis (Birmingham City)
7.Nathan Broadhead (Everton)
8.Ryan Harrington (Everton)
9.Tyler Roberts (WBA)
10.Joe McNulty (Bristol City)
11.Liam Cullen (Swansea City)
15.Ryan Leak (Wolverhampton Wand.)

12.Rhys Williams (Bury)
6.Sam Williams (Cardiff City)
13.Jordan Davies (Wrexham)
14.Jack Evans (Swansea City)
16.Ben Keating (Peterborough United)
17.Elijah Chilekwa (Bristol City)
18.Nyasha Mwamuka (TNS)
19.Blake Davies (Bristol Rovers)
20.Aaron Lewis (Swansea City)


-------------------------------

Wales beat the Faroe Islands 2-0 in Belfast this afternoon (Wednesday) at Moyola Park.

The goals came from Blake Davies and Tyler Roberts, both in the second half of the game.

Wales manager, Geraint Williams, made nine changes to the team that beat Iceland in the opening game to ensure that everyone had sufficient recovery time and match experience.

In the other match, N.Ireland beat Iceland 1-0.

The final game is against the hosts, Northern Ireland on Friday at Solitude, Belfast at 11am.

Full match stats will be available in the report section later-on.

-------------------------------

Wales play the Faroe Islands this afternoon (Wednesday) in Belfast in the UEFA-sponsored Under 16 development tournament. Wales won the opening gam,e yesterday by 2-1 against Iceland, whilst the Faroes lost 2-0 to Northern Ireland.

The match kicks off at 2pm.

The Wales team is:

12.Rhys Williams (Bury)
6.Sam Williams (Cardiff City)
8.Ryan Harrington (Everton)
13.Jordan Davies (Wrexham)
14.Jack Evans (Swansea City)
15.Ryan Leak (Wolverhampton Wand.)
16.Ben Keating (Peterborough United)
17.Elijah Chilekwa (Bristol City)
18.Nyasha Mwamuka (TNS)
19.Blake Davies (Bristol Rovers)
20.Aaron Lewis (Swansea City)

1.Kelland Absalom (Unattached)
2.Cameron Coxe (Cardiff City)
3.Rhys Abbruzzese (Cardiff City)
4.Rhyle Ovenden (Unattached)
5.Jack Challis (Birmingham City)
7.Nathan Broadhead (Everton)
9.Tyler Roberts (WBA)
10.Joe McNulty (Bristol City)
11.Liam Cullen (Swansea City)


Wales played Iceland at Crusaders FC, Belfast and won 2-1.

The opening goal came from Wales through Liam Cullen on 25 minutes, but only one minute later, Iceland were on level terms after an own goal from Wales goalie, Kelland Absalom.

Five minutes from half time, Rhyle Ovenden scored the second for Wales and that was the end of the scoring in the match.

Wales took the chance to make four substitutions during the second 40 minutes, whilst Iceland changed seven of theirs.

In the other game, Northern Ireland beat the Faroe Islands 2-0.

Today (Wednesday), Wales takes-on the Faroe Islands in an afternoon kick off in Belfast.

Full match stats can be found in the match reports section.

----------------------------

Wales plays Iceland at Crusaders FC, Belfast, this morning (Tuesday) at 11am.

The friendly tournament also includes the hosts, Northern Ireland and the Faroe Islands. All players will be eligible for next season's UEFA Under 17 qualifiers. These matches are to give some of the smaller and mid-ranking nations extra match experience ahead of those games in the Autumn of 2014.

The Wales team for the opening game is:

1.Kelland Absalom (Cardiff City)
2.Cameron Coxe (Cardiff City)
3.Rhys Abbruzzese (Cardiff City)
4.Rhyle Ovenden (Unattached)
5.Jack Challis (Birmingham City)
6.Sam Williams (Cardiff City)
7.Nathan Broadhead (Everton)
8.Ryan Harrington (Everton)
9.Tyler Roberts (WBA)
10.Joe McNulty (Bristol City)
11.Liam Cullen (Swansea City)

12.Rhys Williams (Bury)
13.Jordan Davies (Wrexham)
14.Jack Evans (Swansea City)
15.Ryan Leak (Wolverhampton Wand.)
16.Ben Keating (Peterborough United)
17.Elijah Chilekwa (Bristol City)
18.Nyasha Mwamuka (TNS)
19.Blake Davies (Bristol Rovers)
20.Aaron Lewis (Swansea City)

The Iceland team:

1.Andri Por Gretarsson
2.Alfons Sampsted
4.Birkir Valur Jonsson
5.Viktor Benediktsson
7.Dagur Hiulmarsson
8.Kristofer Konradsson
9.Solon Breki Leifsson
10.Mikael Anderson
15.Erlingur Agnarsson
16.Julius Magnusson
17.Alexander Ivan Bjarnason

12.Dadi Freyr Arnarsson
3.Amor Breki Asporsson
6.Viktor Juliusson
11.Mani Hilmarsson
13.Samuel Por Traustason
14.Brynjar Oli Bjarnason
18.Sveinn Aron Gudjohnsen


-----------------------------------------

The boys and girls under 16's teams will be in Northern Ireland in early April.

They will be taking-part in UEFA-sponsored Under 16 development tournaments that will also feature the hosts, plus Iceland and the Faroe Islands. The idea being that these players will be eligible to feature in next season's under 17 matches, including the UEFA qualifiers.

The matches are:

Boys v Iceland - Tuesday 8th April - Seaview, Belfast.
Boys v Faroe Islands - Wednesday 9th April - Moyola Park, Belfast.
Boys v N.Ireland - Friday 11th April - Solitude, Belfast.
Girls v Iceland - Sunday 13th April - Holme Park, Armagh.
Girls v Faroe Islands - Monday 14th April - Riada Centre, Belfast.
Girls v N.Ireland - Wednesday 16th April - Newforge, Belfast.

The boys squad is:

Kelland Absalom (Cardiff City)
Rhys Williams (Bury)
Cameron Coxe (Cardiff City)
Aaron Lewis (Swansea City)
Rhys Abbruzzese (Cardiff City)
Jack Challis (Birmingham City)
Ryan Leak (Wolverhampton W)
Sam Williams (Cardiff City)
Ryan Harrington (Everton)
Joe McNulty (Bristol City)
Jack Evans (Swansea City)
Ben Keating (Peterborough United)
Rhyle Ovenden (Brighton & HA)
Nathan Broadhead (Everton)
Elijah Chilekwa (Bristol City)
Liam Cullen (Swansea City)
Tyler Roberts (WBA)
Blake Davies (Bristol Rovers)
Nyasha Mwamuka (TNS)
Liam Angel (Cardiff City)

The girls squad is:

Kathryn Brown (Llanidloes Ladies)
Grace Thomas-Parr (Bristol Academy)
Bethan Jewitt (Bristol Academy)
Ashleigh Mills (Prestatyn Girls)
Lucy Powell (Rhos)
Ellie Lake (Troedyrhiw B&GC)
Claudia Meyrick (Troedyrhiw B&GC)
Charlie Estcourt (Chelsea)
Kylie Nolan (Troedyrhiw B&GC)
Alice Broadley (Cardiff City Ladies)
Niamh Tinman (Troedyrhiw B&GC)
Lois Regan (Caernarfon Town)
Mollie Jones (Port Talbot Town)
Lily Stevens (Reading)
Chloe Hughes (CPD Bethel)
Hannah Cain (Sheffield United)
Carys Wilkinson (Rhos)
Hannah Miles (Bow Street)
Sarah Saunders (Bristol Academy)
Niomi Taylor (Prestatyn Girls)

Under 16 Men's Development Tournament - Game 1
Under 16 Men's Development Tournament - Game 1
Under 16 Men's Development Tournament - Game 2 - A Second Win!